Czym jest błąd 404 na stronie i jak go usunąć?

Google twierdzi, że błąd 404 nie wpływa w żaden sposób na pozycjonowanie stron www. Jednak częste występowanie “error 404” jest problematyczne zarówno dla właściciela strony, jak i użytkowników strony i może skutecznie zniechęcić zainteresowanych do jej odwiedzania. Sprawdź, jak sobie radzić z tym kłopotliwym komunikatem.

Co to jest błąd 404?

Błąd 404 jest jednym z najpopularniejszych w internecie. Pojawia się podczas ładowania stron i korzystania z wyszukiwarki internetowej. Powstaje poprzez usunięcie lub błędy w konfiguracji plików. Informacja o błędzie 404 daje o sobie znać w momencie, gdy serwer nie jest w stanie zlokalizować konkretnych plików ze stroną www.

404 not found – dlaczego się pojawia?

Istnieje kilka przyczyn, z powodu których w witrynie może pojawić się błąd. Wśród wymienianych najczęściej znajdują się poniżej opisane problemy.

  • Adres URL jest niepoprawny

Większość internautów sztukę szybkiego pisania na klawiaturze ma opanowaną do perfekcji. W pośpiechu jednak bardzo łatwo o tak zwane literówki. A to właśnie one są jednym z najczęstszych powodów występowania błędu 404. Dlatego, zanim zaczniesz się niepotrzebnie martwić wystąpieniem poważnego błędu, sprawdź, czy aby na pewno poprawnie wpisałeś adres URL. 

  • Strona została usunięta

Nawet poprawnie wpisany adres URL nie pomoże, kiedy domena strony internetowej jest nieaktualna. Właściciele stron często usuwają je wraz z zakończeniem swojej działalności lub równolegle ze zmianą nazwy firmy po to, by nie wprowadzać w błąd potencjalnego klienta. Inni po prostu zmieniają adres strony internetowej na świeższy, bardziej chwytliwy. W takim przypadku na ekranie monitora możesz zobaczyć właśnie błąd 404.

  • Wystąpiły problemy z plikiem htaccess. 

Plik htaccess. reguluje parametry na stronach URL, a co za tym idzie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania strony www. To za jego pomocą zmienia się postaci adresów stron www i zabezpiecza ich zawartość. Błąd 404 może być spowodowany uszkodzeniem pliku, które nastąpiło w wyniku zmian jego zawartości. Ponowne odtworzenie zawartości sprzed wprowadzonych zmian, powinno zaradzić tej sytuacji.

  • Zmiany na stronie internetowej

Moderatorzy strony dbają o to, aby była aktualna i działała sprawnie. W tym celu konieczne jest jej regularne modyfikowanie. Zazwyczaj trwa to stosunkowo krótko, ale wprowadzenie większych zmian może zająć nieco dłuższą chwilę. W takim przypadku należy uzbroić się w cierpliwość i dać profesjonalistom działać po to, żeby później móc korzystać z Twojej ulubionej strony sprawnie i szybko, jak jeszcze nigdy wcześniej.

Error 404 – jak naprawić błąd?

Jednym z najprostszych rozwiązań na naprawienie błędu 404 jest odświeżenie strony URL. Zdecydowanie jest to pierwsza czynność, jaką należy wykonać po dostrzeżeniu komunikatu o treści “404 not found”. Jeśli natomiast to nie pomaga, spróbuj wyczyścić pliki cookies i pamięć podręczną urządzenia. Ta metoda pozwala w większości przypadków zlikwidować błąd 404 na tabletach i smartfonach. 

Jedną z ostateczności jest przeskanowanie urządzenia w celu zlokalizowania ewentualnych wirusów. Wirusy mogą uszkadzać pliki znajdujące się na Twoim komputerze lub instalować pliki już uszkodzone. Przeskanowanie komputera pomoże w wykryciu przyczyny błędu 404, kiedy wszystkie inne sposoby zawiodą. Systematyczne skanowanie komputera pozwoli Ci zapobiec ewentualnemu późniejszemu występowaniu problemów tego typu.