Prowadzenie fanpage na Facebooku – jakie ma znaczenie w biznesie?

Każdego dnia miliony internautów przemierza internet w poszukiwaniu informacji i rozrywki. Statystyki podają, że trzy najczęściej odwiedzane strony to Google, Youtube i Facebook. Zaledwie w przeciągu miesiąca zanotowano ponad 19 miliardów odwiedzin Facebooka, z czego Polska społeczność to około 12 milionów. Krótko mówiąc, prowadzenie fanpage jest obecnie jednym z nieodłącznych elementów dobrze prosperującego biznesu.

Obsługa facebooka – na czym polega prowadzenie fanpage?

Strona na Facebooku daje użytkownikom możliwość stworzenia profilu na jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie. Aktywny użytkownik Facebooka oprócz kolekcjonowania znajomych i udostępniania treści na swojej tablicy może założyć swój fanpage. Prowadzenie fanpage wykorzystuje się do promocji firm, wydarzeń, ciekawych miejsc lub świadczonych usług. Często za jego pośrednictwem promuje się też własną osobę. 

Prowadzenie fanpage różni się nieco od prowadzenia profilu prywatnego. W przeciwieństwie do niego – fanpage firmowy daje dostęp do statystyk odwiedzania strony. Jest także skutecznym sposobem na zdobycie nowych odbiorców. Dzięki jego specyfice założyciel może pozostać w stałym kontakcie z klientami lub fanami.

Profesjonalne prowadzenie fanpage – praca XXI wieku

Obecnie ze względu na popularność portali społecznościowych prowadzenie fanpage dla wielu stało się nie tylko przyjemnością, ale również formą pracy. Wymaga koordynowania ze sobą kilku istotnych elementów i nie każdy czuje się dobrze w tej roli. Dlatego czasem lepiej jest oddać prowadzenie fanpage w ręce profesjonalistów i ze spokojem przyglądać się rosnącym statystykom.

Na sukces Twojej strony składa się wiele czynników. Jest to opracowanie odpowiedniej strategii, tworzenie grafiki, regularna publikacja postów, moderacja strony oraz utrzymywanie stałego kontaktu z klientem. Podczas gdy Social Managerowie będą czuwać nad rozwojem Twojej strony, Ty możesz spożytkować ten czas w inny sposób. Zastanów się, jak jeszcze usprawnić działanie firmy albo… po prostu odpocznij.

Ile kosztuje prowadzenie fanpage?

Obsługa Facebooka to złożony proces, dlatego na jego koszt wpływa wiele czynników. Na samym początku zastanów się, czy zamierzasz prowadzić fanpage samodzielnie, czy może chcesz powierzyć to zadanie specjalistom. 

Niezależnie od tego, co wybierzesz, jeśli zależy Ci na profesjonalnym odbiorze strony i zaufaniu klienta, pomoc grafika będzie w tym przypadku nieoceniona. To właśnie on odpowiada za oprawę graficzną strony. Dba o to, aby zamieszczane posty były spójne ze sobą nawzajem i jednocześnie przyciągały uwagę klientów. Profesjonalny grafik pracuje za cenę około 100zł/h. Zakładając, że czas jego pracy w miesiącu to średnio 15h, koszt miesięcznego zatrudnienia grafika wynosi około 1500 zł.

Wiadomo nie od dziś, że za profesjonalizm trzeba płacić. Jeśli zdecydujesz się na powierzenie swojej Facebookowej strony specjalistom, musisz liczyć się z niemałym wydatkiem. Aby prowadzenie Facebooka w celach promocyjnych przynosiło zamierzone skutki, potrzebni będą Ci: Social Media Manager oraz Community Manager. Zadaniem osób zajmujących wspomniane stanowiska jest moderacja Twojej strony. 

W zależności od specyfiki strony, Community Managerowie mogą pracować od kilku do nawet kilkunastu godzin dziennie przy zarobkach od 50 – 100 zł za godzinę. Przyjmując, że pracują oni średnio po 2 godziny dziennie, daje to miesięczny koszt około 6500 zł. 

Podsumowując, prowadzenie fanpage z liczbą około 200 tys. polubień, przy średnio dwóch postach dziennie to łączny koszt 8000 zł.

Prowadzenie facebooka – co zyskujesz dzięki obecności w social mediach?

Okazuje się, że inwestycja w prowadzenie profili biznesowych się opłaca. Osoby, które zdecydowały się na tego typu usługę – zauważają wiele zalet.

  • Docierasz do większej grupy odbiorców

Social media każdego dnia są odwiedzane przez setki tysięcy użytkowników. Dobrze wypromowana strona internetowa daje Ci możliwość dotarcia do wyjątkowo dużej grupy odbiorców. Prowadzenie fanpage pomoże Ci zostać zauważonym w świecie biznesu, a internetowa społeczność pozna tajniki marki za pomocą kilku kliknięć. I to bez konieczności wychodzenia z domu!

  • Budujesz świadomość marki wśród klientów

Prowadzenie Facebooka to świetna wizytówka dla Twojej firmy. A wzmocnienie pozycji Twojej firmy w internecie może otworzyć Ci drzwi do międzynarodowego rynku. Aktywność na portalu społecznościowym zwiększy ruch na Twojej docelowej stronie internetowej i zwiększy zainteresowanie marką wśród klientów.

  • Zwiększasz sprzedaż

Większy zasięg oznacza więcej potencjalnych klientów. Natomiast więcej klientów to większa sprzedaż – a przecież o to chodzi. Prowadzenie fanpage’a pozwala Ci na nielimitowane reklamowanie swoich produktów i usług, dzięki czemu dotrzesz do konkretnej grupy klientów. Duża społeczność zwiększa realne szanse na wzrost ilości zamówień.

  • Zapewniasz sobie stały kontakt z klientem

Prowadzenie Facebooka firmowego umożliwia Ci pozostanie w stałym kontakcie z klientem. Możesz śledzić jego reakcje na zamieszczane posty i jednocześnie odpowiadać na aktualne potrzeby. Prowadząc aktywną stronę na Facebooku, angażujesz nie tylko swoich pracowników, ale przede wszystkim klientów. Automatycznie stają się oni częścią Twojego biznesu, czują się ważni i docenieni.